V uplynulom roku vyšlo tak veľa tak úžasných kníh, že som sa musela veľmi krotiť, aby som ich nenakúpila všetky. No dobre, ani peniaze na účte nerastú a to dosť pomáha obmedzovať nakupovanie. Ale pár krásnych kúskov ku koncu roka domov pribudlo a tak sa chcem podeliť aj s vami.
Opäť vyberám z knižnej nádielky nášho najmladšieho, trojročného synka. Keďže má chúďatko hneď po Vianociach aj narodeniny, mala som skvelú zámienku zadovážiť najviac kníh práve jemu. A pravdaže preto, lebo ich má ozaj rád.
Kedysi som maximálne neznášala tzv. hudobné knihy. Pripadalo mi nezmyselné, aby kniha hrala. A tie nervydrásajúce zvuky, čo z nich liezli! Ale doba pokročila a ja ako starnem, asi sa stávam benevolentnejšou či čo, tak som kúpila zvukové knihy rovno dve. No nedalo sa odolať!
Moje první klasika obsahuje 6 ukážok známych melódií, od klasikov ako Čajkovskij, Strauss či Mozart. Ukážky sú krátke, ale výstižné a zvuk je skutočne kvalitný. Drobec si už začal spájať melódie s obrázkom, veľkáči mu k tomu so všetkou dôležitosťou čítajú aj mená skladateľov a názvy skladieb. 🙂
Druhou zvukovou knihou, ktorá si ma získala na prvý pohľad, je Vtáky našich lesov. Predstavuje nám 12 vtákov – ich realistické obrázky, zvuky aj základné informácie o tom, kde ich môžeme nájsť, čím sa živia a podobne. Zvuky sú takisto úžasne realistické, dokonca až tak, že som sa pár krát strhla, či do domu nevletel dáky vrabec. Myslím, že je vhodná pokojne aj pre predškolákov či školákov, aj ja si ju rada prezerám, čítam a zisťujem, ktoré vtáčiky po ich speve spoznám a ktoré ešte nie.
Že máme tú zimu, zobrala som aj čosi zo zahraničnej tvorby, a to obrázkovú knihu Winter od Gerdy Muller. Nech popozeráme aspoň tie obrázky, keď za oknami to vyzerá tak… všelijako. Neobsahuje žiaden text a je ozaj pre maličké deti, nemohla som však odolať. Ilustrácie sú prekrásne, realistické, jemné. V konečnom dôsledku sme ju ale využili na rozvoj reči a tvorenia viet, príbehov… Keďže tam text nie je, drobec si mohol vymýšľať sám, hľadať na obrázkoch, popisovať, čo sa kde deje a občas ma prekvapil tým, aké drobné detaily si všimol.
No a že je náš najmladší chlapec a to sa nezaprie, v poslednej dobe má intenzívny záujem o autá, hlavne tie veľké, nákladiaky, žeriavy, domiešavače… Preto sme doplnili zbierku minipédií o túto, Na stavbe. Do zunovania si prezeráme ako sa otáča domiešavač, ako nákladiak vyklápa fúru hliny, ako murár muruje stenu z tehál. Ozaj nesmierne vydarená séria detských kníh!
Naposledy som sa rozplývala nad „pop-up“ knihami… a rozplývam sa ďalej 🙂 Tentoraz som objavila rozprávkovú knihu Kocúr v čižmách v tejto verzii. A dokonca je ešte o level vyššie! Obrázky nie len vystupujú z knihy, v niektorých sú dokonca prvky, ktorými sa dá hýbať. No paráda! Bavíme sa celá rodina. Z tejto série sú spracované aj ďalšie rozprávky, už si brúsim zuby na medovníkový domček… alebo niektorú inú, ešte sa rozhodnem.
Posledný Houbeles pictus ma zaujal názvom a ilustráciami. Je to veršovaný atlas húb, vraj pre deti väčšie ako huby 🙂 Neviem si na túto knihu ešte stále urobiť jednoznačný názor. Niektoré básničky sa mi teda vôbec nepáčia, niektoré sú v pohode. Každpádne ale oceňujem grafickú stránku, kniha je veľmi pekne ilustrovaná a prekvapivo obsažná. Ani som nevedela, že toľko húb vôbec existuje!
Taaak a to by bolo na dnes všetko!
A aké knižné darčeky ste mali pod stromčekom vy? Budem rada, ak sa podelíte o tipy!