Zaujímate sa o históriu? Ak áno, tak táto kniha sa vám bude páčiť! Alebo vás dejepis skôr nudil, tak napríklad aj mňa? Tak po tejto knihe zmeníte názor!
Ak tu dnes nie ste načisto po prvý raz, iste viete, že témy histórie sú u nás aktuálne silno v kurze. Keďže doposiaľ mi bol celý dejepis prudko ukradnutý, márne by ste v našej domácej knižnici hľadali knihy o histórii. No deti ma svojim záujmom nakazili a tak bol najvyšší čas obohatiť našu zbierku literatúry aj o pár kúskov encyklopédií histórie.
Začnem teda hneď od najväčšej hviezdy. Knihu História – zaujímavosti a fakty si všimol prostredný syn na Bibliotéke v stánku vydavateľstva Svojtka. Odkedy ju zobral do rúk, bolo jasné, že kým ju neprečíta, tak ju nepustí. A že má kniha takmer 400 strán, dohodli sme sa, že ju radšej vezmeme domov 🙂 Od toho dňa až do dnešného ju denne v rukách drží niektoré dieťa, nazbieralo sa v nej niekoľko záložiek označujúcich tie „najlepšie“ stránky a celkovo vyzerá ako po pár rokoch v mestskej knižnici. Čo vám teda budem hovoriť – je veľmi obľúbená 😉
Z časového hľadiska pokrýva prevažne obdobie staroveku a stredoveku. Špeciálne miesto je tu tiež venované múmiám a pyramídam, ktoré si okamžite spájam s Egyptom, no tu som sa dozvedela, že sa našli aj na iných miestach sveta.
Kniha nie je písaná ako súvislý historický text, ale je členená do krátkych odsekov. Vyzerá teda skôr ako zbierka zaujímavostí a preto čitateľa nestihne nudiť. Je tiež bohato ilustrovaná, čo poteší vizuálne typy. Určite to nie je zdroj vedomostí a holých faktov ako zo školy, práve naopak – školské texty veľmi príjemne dopĺňa o všelijaké pikošky, zaujímavosti či praktické informácie, ktoré sa bežne do učebníc nezmestia.
Okrem informácií knihu dopĺňajú zaujímavé výzvy a úlohy. Môžete si vyskúšať vyrobiť kompas či napísať svoje meno písmom Vikingov. To druhé pochytilo syna tak, že nám runovým písmom nechával niekoľko odkazov a náramne sa bavil, keď sme ich nevedeli rozlúštiť 🙂
Že naši predkovia neboli práve mierumilovní sa tu dočítame tiež. Niekedy by som túto časť histórie radšej nevedela, no mohli by sme sa z dejín radšej poučiť a krutosť svojich predkov viac neopakovať.
V knihe nechýbajú ani mapy, no ku štúdiu histórie je tiež fajn si pribrať na pomoc aj nejaký ten atlas či glóbus a spojiť to rovno so zemepisom. Tak si lepšie vytvoríme celkový obraz o tom, kde jednotlivé civilizácie vznikali, kde sa ktorá rozvíjala, ktorá zanikla, odkiaľ kam sa ľudia sťahovali.
Za nás bola táto História výbornou voľbou. Na podnietenie záujmu pre človeka, ktorý dejepis považuje za vrchol nezáživnosti je ako stvorená a dejepisného nadšenca tiež neurazí, lebo sa v nej dozvie aj to, čo by možno nečakal 🙂