Chcete vedieť, čo je zač tá kniha, ktorú máte možnosť získať v mojej narodeninovej rozdávačke? Tak čítajte, dozviete sa 😉
Kniha Aktivity pre štyri ruky je novinkou z dielne vydavateľstva Svojtka a podobne ako nedávno spomínaná kniha o pomôckach na počítanie, aj táto má netradičný formát a väzbu. Po otvorení obalu máte pred sebou akoby dve knihy.
Prvú tvorí súbor 60 aktivít na oslobodenie kreativity. Inými slovami, nájdete tu 60 tipov na činnosti, ktoré sa nedajú robiť „správne“ alebo „nesprávne“. Jednoducho je na vás, ako tú-ktorú tému uchopíte a spracujete.
Druhá časť je nazvaná „Spoločný kreatívny denník“ a tvoria ju prázdne strany označené názvami úloh, na ktorých sa môžete spoločne realizovať. Viaceré aktivity však siahajú ďaleko za rozmery knihy, preto sa nebojte, nebudete sa musieť obmedzovať len do pripraveného denníčka.
V knihe nie sú ani obrázky, na ukážku – to je úplne geniálne, pretože vás to nebude navádzať k nejakému konkrétnemu výsledku. Každý z nás má predsa svoje unikátne videnie sveta, svoje osobné prejavy a takto ich môže bez obáv nechať vyplávať na povrch.
Osobne som veľkým fanúšikom pinterestu a instagramu a všetkých internetových inšpirácií. No odvrátenou stránkou týchto konkrétnych návodov vedúcich ku konkrétnym výsledkom je to, že nedajú veľa priestoru pre vlastnú kreativitu, zapojenie svojej predstavivosti. A ak sa navyše naša práca „nepodarí“, teda výsledok nevyzerá ako ten z obrázku, namiesto radosti prichádza frustrácia.
Deti to však majú celkom inak. Pre ne je aj tá najvšednejšia vec dostatočne zaujímavou a ich fantázia ju dokáže premeniť na čokoľvek. Pravdaže, ak im to dovolíme a nepodriaďujeme ich činnosti našim očakávaniam a predstavám o „peknom obrázku“.
Na tejto knihe tiež oceňujem, že je určená pre „štyri ruky“. Teda nie je to zbierka aktivít pre deti, ale skôr výzva k tvorivosti pre dieťa spolu s rodičom. Ruku na srdce, kedy ste si naposledy kreslili? Ukladali kamienky? Stavali mandaly z lístia? Žijeme v rýchlej dobe, v ilúzii toho, že potrebujeme stihnúť strašne strašne veľa. Kresliť si a len tak ležať v tráve sa javí ako priveľký luxus. Napriek tomu – skúste to! Spomaľte, vypnite internet v mobile a odložte ho mimo dosah, posaďte sa a začnite. Nechajte sa viesť neskreslenou fantáziou dieťaťa a popustite uzdu tej svojej. Nerozmýšľajte vopred a neplánujte, ako by mal vyzerať výsledok. Jednoducho si užite proces.
Na titulke knihy v pravom hornom rohu je nenápadný nápis „Kreaterapia“. A je to tam právom – tvorivá práca je ozajstnou terapiou pre upokojenie mysle, duše i tela. Vyskúšajte!